ИЗЛОЖБА “ПРЕБИЛОВЦИ” – СВЕДОЧАНСТВО О ЗЛОЧИНУ УСТАША У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ
Злочин који су хрватске и муслиманске усташе починиле у августу 1941. године над Србима у селу Пребиловци, у западној Херцеговини, сматра се једним од најсуровијих на читавој територији окупиране Европе током Другог светског рата. Од укупно 994 Срба села Пребиловци, углавном жена, деце и стараца, од руке злочинца страдало је њих 826. Већина је жива бачена у јаму Голубинку, док су остали били убијени на лицу места. Педесет и четири српска домаћинства Пребиловаца су тим покољем била заувек угашена. И ту се прича о Пребиловачким жртвама не завршава. Почетком деведесетих на месту страдања је подигнут храм, а кости страдалих су похрањене у крипти. Минирањем храма, у јуну 1992. по други пут извршен је злочин над пребиловачким жртвама. Како би што више људи сазнало о злочину о коме се толико дуго ћутало, Установа културе у сарадњи са гораном Ђорђевићем из Супске, потомком фамилије Булут која је страдала у Пребиловцима, приредила је изложбу “Пребиловци”, аутора Предрага Лоза, историчара у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица и Драгослава Илића, историчара у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица. Поставка садржи 20 паноа са фотографијама, документима, сведочењима, на којима је испричана цела прича, не само о августу 1941. године већ и о предратним, ратним и послератним Пребиловцима, каже Стефан Стаменковић, директор УК.
Горан Ђорђевић из Супске, потомак је фамилије Булут, једне од најстрадалнијих Пребиловачких фамилија. Истражујући своје породично стабло и наслеђе, започео је своју мисију да са потомцима фамилије Булут, од којих су неки насељени у Супској и носе презиме Ђорђевић, не дозволи да овај злочин остане заборављен, јер њихови потомци данас живе животе оних који нису стигли, којима нису дали да их проживе.
-Као фамијија страдалника, добили смо благослов владике Димитрија, епискома Захумско-херцеговачког, да пренесемо део моштију Светих Новомученика Пребиловачких у храм Светог Николаја у Супској. У храму ће бити урађен кивот, трон и икона. Планирамо да другог дана по Ускрсу, кивот однесемо у храм Христовог Васкрсења у Пребиловцима, а долазак владике Димитрија и моштију Светих Новомученика Пребиловачких, биће накнадно договорен. У сарадњи са Установом културе, у току маја биће организована и трибина, на којој ће о злочину над Српским живљем у Пребиловцима говорити историчари., кажеЂорђевић.
Изложба „Пребиловци“ ће бити отворена радним данима од 9 до 21 сат у „Синђелићу” до краја априла.
Коментари