СЕМИНАР ЗА ПЧЕЛАРЕ – ПРИМЕРИ ДОБРЕ ПРАКСЕ ТУРСКИХ ПЧЕЛАРА

Око 50 пчелара из девет градова са територије Шумадијско- Поморавског округа, присуствује тродневном семинару за пчеларе на коме ће говорити еминентни предавачи са Универзитета из Турске. Семинар је део пројекта који Друштво пчелара “Раваница – Немања” из Ћуприје, реализује у сарадњи са Турском агенцијом за међународну сарадњу „ТИКА“, Регионалном агенцијом за развој из Крагујевца и општином Ћуприја. “Већ годину и по дана радимо на припреми овог пројекта, који ће поред тематских предавања за пчеларе, обухватити и веома вредну донацију у виду пчеларске опреме за наше удружење, која ће допринети развоју и промоцији пчеларства у нашем крају, каже Бранимир Тазић, члан ИО ДП “Раваница-Немања” и члан ИО СПОС-а.
-На семинару ће на тему заштите и неге пчела, болести пчела, климатских промена као и техника производње, складиштења и брендирања меда, говорити проф. др Левент Ајдин, Шеф катедре за паразитологију Универзитета лудаг из Бурсе и доц др Мерал Кекечоглу, директор Центра за истраживање, развој и примену пчеларства Универзитета у Бушчи. Драго ми је што су пчелари исказали велико интерсовање да присуствују семинару, јер је ово добра прилика да научимо нешто ново и сазнамо на који се начин пчелари у Турској, другој земљи у свету по разбијености пчеларства, боре са климатским променама које у највећој мери утичу на годишње приносе меда, каже Бранимир Тазић.

Присутним пчеларима обратила се и Улија Крмгазул, координаторка Тика организације у Београду, која је истакла да је организација за развојну помоћ ТИКА, до сада у Србији спровела 44 пројекта у области пољопривреде, од којих се већи део односио на донацију опреме, тематске семинаре и размену искустава у области пчеларства.
-У 2025. години, настављају се наши пчеларски пројекти, а поред семинара са еминентним стручњацима, обезбедићемо и опрему за пчеларе коју ће заједнички користити чланови Друштва пчелара “Раваница – Немања” из Ћуприје. У најскоријем периоду, удружењу пчелара ће бити испоручена веома вредна опрема попут машине за мешање пчелињег колача, машина за отапање воска, котао за мешање и одмарање меда и пумпа за пуњење меда, истакла је координаторка организације Тика.
Тродневни семинар је бесплатан а за кандидате који присуствују сва три дана, предвиђени су сертификати од стране Турске асоцијације пчеларства.

This slideshow requires JavaScript.

Коментари

Be the first to comment on this article

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Иди на ТОП