СЕМИНАР ЗА ПЧЕЛАРЕ – ПРИМЕРИ ДОБРЕ ПРАКСЕ ТУРСКИХ ПЧЕЛАРА
Око 50 пчелара из девет градова са територије Шумадијско- Поморавског округа, присуствује тродневном семинару за пчеларе на коме ће говорити еминентни предавачи са Универзитета из Турске. Семинар је део пројекта који Друштво пчелара “Раваница – Немања” из Ћуприје, реализује у сарадњи са Турском агенцијом за међународну сарадњу „ТИКА“, Регионалном агенцијом за развој из Крагујевца и општином Ћуприја. “Већ годину и по дана радимо на припреми овог пројекта, који ће поред тематских предавања за пчеларе, обухватити и веома вредну донацију у виду пчеларске опреме за наше удружење, која ће допринети развоју и промоцији пчеларства у нашем крају, каже Бранимир Тазић, члан ИО ДП “Раваница-Немања” и члан ИО СПОС-а.
-На семинару ће на тему заштите и неге пчела, болести пчела, климатских промена као и техника производње, складиштења и брендирања меда, говорити проф. др Левент Ајдин, Шеф катедре за паразитологију Универзитета лудаг из Бурсе и доц др Мерал Кекечоглу, директор Центра за истраживање, развој и примену пчеларства Универзитета у Бушчи. Драго ми је што су пчелари исказали велико интерсовање да присуствују семинару, јер је ово добра прилика да научимо нешто ново и сазнамо на који се начин пчелари у Турској, другој земљи у свету по разбијености пчеларства, боре са климатским променама које у највећој мери утичу на годишње приносе меда, каже Бранимир Тазић.
Присутним пчеларима обратила се и Улија Крмгазул, координаторка Тика организације у Београду, која је истакла да је организација за развојну помоћ ТИКА, до сада у Србији спровела 44 пројекта у области пољопривреде, од којих се већи део односио на донацију опреме, тематске семинаре и размену искустава у области пчеларства.
-У 2025. години, настављају се наши пчеларски пројекти, а поред семинара са еминентним стручњацима, обезбедићемо и опрему за пчеларе коју ће заједнички користити чланови Друштва пчелара “Раваница – Немања” из Ћуприје. У најскоријем периоду, удружењу пчелара ће бити испоручена веома вредна опрема попут машине за мешање пчелињег колача, машина за отапање воска, котао за мешање и одмарање меда и пумпа за пуњење меда, истакла је координаторка организације Тика.
Тродневни семинар је бесплатан а за кандидате који присуствују сва три дана, предвиђени су сертификати од стране Турске асоцијације пчеларства.
Коментари