Вера Николић
Југословенска атлетика имала је кроз своју историју светских јуниорских, европских, наравно и балканских, али само једног сениорског светског рекордера. Тај успех остварила је легендарна Вера Николић, први велики бисер ћупријске тркачке школе и ученица чувеног атлетског тренера, иначе професора географије Александра Петровића.
- јула 1968. године на лондонском „Кристал паласу“ одржавало се отворено првенство Велике Британије у атлетици, које је окупило светску атлетску елиту. За домаћине је посебно интересантна била трка на 800 метара у конкуренцији дама и наступ њихове љубимице британке Лилијан Борд, али испоставиће се да ће историју на тој трци писати једна друга девојка. Већ од старта трке Вера Николић је изашла на чело, знајући да у евентуалној спорој трци и изједначеном финишу нема превелике шансе, Вера Николић – Светски рекордјер је Бордова била одлична финишерка. Први круг је група са Вером на челу прошла компактно и за мало више од 60 секунди, што није било довољно брзо и чинило се тад да ће се ући у изједначен финиш. Ипак, Вера тад убрзава и почиње да се одваја од групе, већ на 600 метара стиче малу предност у односу на конкуренткиње и једино је питање било да ли ће издржати у таквом темпу до краја. Страховања да је можда префорсирала, Вера је распршила баш у тим тренуцима, када је убацила у још вишу брзину и већ тад је било извесно да ће забележити победу. “Летела” је Вера стазом и гледаоци у Лондону који су до тада навијали за своју миљеницу Лилијан Борд, сада су схватили да можда присуствују историји и обарању аветског рекорда на 800 метара. Када је Вера прошла кроз циљ, стадион је експлодирао од одушевљења. Сви су знали да је обарање светског рекорда близу, али чекала се званична потврда. Тренуци ишчекивања и коначна потврда – спикер на стадиону објавио је да је Вера Николић поставила нови светски рекорд на 800 метара у времену два минута и пет десетинки! Дотадашњи рекорд држала је аустралијанка Џуди Полок са два минута и једном секундом.
После саопштавања резултата, Вера је легла на траву лондонског стадиона, не кријући срећу због остварења сна. Лондонска штампа није крила одушевљење атлетским “чудом од детета” из Ћуприје. “Дејли Телеграф” је распевано закључио: “Победник је била југословенска девојка очију боје лешника. Вера Николић, која је већ европска првакиња, а сада држи и светски рекорд. Николићева је показала како је све то лако, плешући у одушевљењу на стази два минута после своје епске трке.”
Рекорд Вере Николић је трајао 1084 дана, а оборила га је Немица Хилдегард Фалк у Штутгарту 1971. године. Подсетите се трке која ће се вечно памтити и тог 20. јула 1968. године, када је Вера Николић, ћупријско чудо од детета, са непуних 20 година задивила читав атлетски свет.Српска атлетиа имллаа је кроз своју историју светских јуниорских, европских, наравно и балканских, али само једног сениорског светског рекордера. Први велики бисер ћупријске тркачке школе Вера Николић је 1084 дана, од 1967. до 1970. држала светски рекорд на 800 метара.
Улазак у атлетске воде, као и код свих великих тркача из Ћуприје, био је уобичајен. На школском кросу ју је запазио професор географије Александар Петровић и довео је у клуб, у Мораву.
Имала је тада 13, а са 18 година, после брзог успона, нашла се пред првим баш великим изазовом. У Будимпешти је 1966. године одржано Европско првенство. Тог лета је државни рекорд на 800 метара поправила на 2:03,4. Био је то други резултат сезоне у Европи, трећи у свету.
– У Будимпешту сам отишла као практично још дете, неискусна, не схватајући какви ме изазови очекују. Нисам се осећала као фаворит, нико ме није тиме оптерећивао. Када сам прошла квалификације и ушла у финале сматрала сам да сам свој циљ испунила, па даље како буде – присећа се Вера. – Ни сањала нисам да могу да будем најбоља.
ИСТОРИЈСКА ТРКА НА „КРИСТАЛ ПАЛАСУ“
– Полоковој сам практично помогла да обори рекорд и после те трке се зарекла: „Бићу и ја светска рекордерка“.
Није много времена протекло док то обећање није испунила. На лондонском „Кристал паласу“, на Отвореном првенству Велике Британије, 20. јула, окупила се светска атлетска елита.
– Све очи биле су упрте у домаћу такмичарку Лилијан Борд. Код мене је прорадио инат „Е нека ме сви победе, Лилијан неће“. Концентрисала сам се највише на њу. Диктирала сам темпо, када смо први круг прошли за 60,5 секунди. Видела сам да је то преспоро за мене, а Бордова је имала веће шансе у финишу. Појачала сам, али нисам схватала у том тренутку да сам близу светског рекорда.
Николићева је тријумфовала прошавши кроз циљ секунду и по пре Бордове, од које је примила и прве честитке. А кад је семафор показао и спикер прочитао резултат 2:00,5, оборен је светски рекорд…
– Пала сам у траву и помислила, остварен је још један сан.
ОПТЕРЕЋЕЊЕ И РАЗОЧАРЕЊЕ У МЕКСИКУ
После светског рекорда Веру Николић су многи већ видели као новог олимпијског шампиона у Мексико Ситију 1968. године.
– Само сам слушала „Злато, злато, злато…“ Са 20 година тај притисак нисам успела да издржим. Зато пред велика такмичења увек кажем – не оптерећујте наше спортисте великим очекивањима – наглашава Николићева .- Уплашила сам се, да ће ме, чак и ако будем друга, „линчовати“. Када је на отварању Игара свирана мексичка химна, многи су причали – за седам дана ће се слушати и југословенска химна, после финала на 800 метара. У мене је ушао страх да ћу изневерити очекивања. Тако је и било.
Николићеву је страх спутао. У квалификацијама је победила у групи са 2:05,7, а у полуфиналу, после 300 метара, одустала.
– И пре почетка трке сам знала да се све неће добро завршити, имала сам осећај да ћу изгубити. И на ту несрећу још је и старт је поновљен, што ме је много пореметило, јер сам се увек максимално концентрисала на први старт. После тога сам знала да је готово. Имала сам ја и своје бубице, да будем искрена. Али, за врхунске спортисте то и није необично. Зато у потпуности разумем и сада многе такмичаре, када им се деси нешто слично као мени.
После Мексика шампионски тандем Петровић – Николић се разишао.
– Александар Петровић није више веровао мени, ја нисам веровала њему, јер ме психички није добро припремио… Тражила сам новог тренера и отишла сам у Загреб, код Леа Ланга.
Повратак није текао лако, али већ 1969. године успела је Николићева да се поново нађе у врху. Победила је саму себе. Захваљујући добрим резултатима позвана је у тим Старог континента за двомеч САД – Европа. Сезону је крунисала у Атини, на Европском првенству освојила је бронзану медаљу иза Лилијен Борд и Данкиње Анелис Дам Олсен.
ШАМПИОНКА ДРУГИ ПУТ
Током 1970. држала је висок ниво резултата и спремала се за 1971. годину, у којој ће трећи пут стартовати на Европском првенству. Шампионат је одржан у Хелсинкију, а уочи њега 11. јула, светски рекорд Вере Николић је после скоро три године оборен. Западна Немица Хилдегард Фалк је трчала 1:58,5.
– Као светска рекордерка Фалкова је у Хелсинки дошла као фаворит. А ја сам била само спремна, али нисам се оптерећивала медаљама.
У финалу Фалкова се после 180 метара саплела и пала, преко ње и друга велика фавориткиња Хофмајстер (ДДР). Вера Николић је кроз циљ прошла прва у времену новог државног, новог рекорда Европских првенстава и другог резултата свих времена – 2:00,0.
– Током трке сам видела гужву и да је неко пао, нисам знала о коме је реч. Жао ми је што су две велике ривалке тако испале из трке, али моја победа је била чиста.
Немице су прижељкивале реванш, па је Вера позвана да брзо после ЕП учествује на митингу у Западном Берлину. И победила је Фалкову пред њеном публиком.
Као првак Европе 1972. године отишла је на Олимпијске игре у Минхену. У изузетно брзој финалној трци заузела је пето место са 2:00,0.
– Румунка Силан ми је предложила тактику да тимски водимо трку са циљем да се на крају нас две боримо за прво место. Није ју испоштовала, ја сам већим делом водила трку. На крају се Румунка пласирала иза мене, а да сам трчала онако како сам хтела вероватно бих дошла до медаље.
Наредне две године Вера Николић није блистала, а 1974. се надала да ће добити шансу да на Европском првенству у Риму још једном нападне медаљу.
– Нисам испунила норму, али постојала је могућност да Савез неког води и без норме. И сада мислим да сам вредела за финале у Риму. Нисам се нашла у репрезентацији, могли су да ме воде, бар за награду, за све оно што сам до тада урадила. Пошто се то није десило пресекла сам, донела одлуку да је то крај и напустила трчање – закључује Вера Николић.
Тако је завршена каријера двоструке европске шампионке, светске рекордерке, учеснице олимпијског финала.
ГДЕ ЈЕ ВЕРА
После Олимпијских игара у Мексику председник Тито је организовао пријем за наше спортисте учеснике ОИ. Вера Николић није желела, али на крају ипак невољно отишла на пријем.
Стајала сам по страни, а у једном тренутку Тито је питао „Где је Вера“. Довели су ме, а онда је он гостима, новинарима рекао: „Ви сте криви зашто она није успела, наметнули сте јој велики притисак.“ И то је један од детаља, уз Титову поруку „Вера главу горе“, који ме је охрабрио да после Мексика наставим да тренирам и да се такмичим.
МАЈКА, БАКА, СУПРУГА
Медаље и рекорди нису толико вредни да их Вера Николић доживљава као највеће успехе у животу.
– Моји највећи успеси су што сам поносна као мајка, бака, супруга. Имам троје деце, четворо унучића. Тиме сам испунила себе.
Коментари